Ortaklığın Giderilmesi Davasında Arabuluculuk Başvurusunun Zorunlu Hale Getirilmesi…

ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİ DAVASINDA ARABULUCULUK BAŞVURUSUNUN ZORUNLU HALE GETİRİLMESİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

30.03.2023 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinde, görüşülen ve kabul edilen İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 40.maddesi ile kira ilişkisinden doğan uyuşmazlıklarda dava şartı olarak zorunlu arabuluculuk başvuru şartı getirilmiştir. Söz konusu kanuni düzenleme ile dava şartı olarak zorunlu arabuluculuk başvurusu şartı 01.09.2023 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.  Dolayısıyla 01.09.2023 tarihine kadar ikame edilecek davalarda arabuluculuk başvuru şartı aranmayacaktır

Mecliste görüşülen ve kabul edilen kanun teklifi ile 6325 sayılı Kanuna 18/B maddesi eklenmiştir. Yapılan eklemede taşınır ve taşınmazların paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine ilişkin uyuşmazlıklar için dava şartı olarak arabuluculuk başvurusu zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle elbirliği mülkiyeti veya paylı mülkiyete tabi taşınmazlar ile ilgili açılacak ortaklığın giderilmesi davasında (izalei şuyu) arabuluculuk başvurusu 01.09.2023 tarihinden itibaren zorunlu olacaktır.

Kanun değişikliği 01.09.2023 tarihinden itibaren geçerli olacak olup, Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte yürürlüğe girecektir.

İlgili kanun değişikliğine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-4997.pdf

Whatsapp Aç
Whatsapp mesajı atabilrsiniz.
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?