Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Türk hukukunda kural olarak avukat tutma zorunluluğu yoktur. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü avukatın uzmanlığına ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin:

  • Hukuki konular genellikle karmaşık ve detaylıdır. Bu nedenle, bir avukatın uzmanlığı ve deneyimi, dava konusunu daha doğru anlamanızı ve doğru yönlendirmeyi sağlar.
  • Hukuki belgelerin düzenlenmesi, anlaşılması ve yorumlanması genellikle uzmanlık gerektirir ve avukatlar bu konuda yardımcı olabilir.
  • Hukuki anlaşmazlıklar durumunda, mahkemede adil ve etkili bir temsil sağlamak için avukat tutmak önemlidir.
  • Avukatlar, müvekkillerine hukuki konularda danışmanlık yaparak doğru kararlar almalarına yardımcı olabilirler.
  • Avukatlar, müvekkillerinin haklarını korur, savunur ve hukuki süreçlerde adil bir şekilde temsil ederler. Örneğin bir tazminat avukatı sizi maddi hak kaybına uğramaktan kurtarabilir.
  • Avukatlar, müvekkillerine müzakere süreçlerinde rehberlik eder ve anlaşmazlıkların uzlaşma yoluyla çözülmesine yardımcı olabilirler.
  • Avukatlar, müvekkillerinin hukuki risklerini değerlendirir ve azaltmaya yönelik stratejiler geliştirirler.

Bu gibi nedenlerle, avukatlar hukuki konularda uzmanlık ve rehberlik sağlayarak bireylerin veya şirketlerin çıkarlarını korumalarına yardımcı olurlar.

Kıdem tazminatı, iş akdinin feshedildiği tarihteki brüt ücreti ile kıdeminin esas alınması ile belirlenir. İşçinin son aldığı brüt ücretin işçinin kıdemi ile çarpılmasıyla hesaplama yapılırken ikramiye, devamlılık arz eden prim, yakacak yardımı, giyecek yardımı, kira, aydınlatma, servis yardımı, yemek yardımı ve benzeri ödemeler kıdem tazminatı hesaplamasına esas alınır. Önemle belirtmek gerekir ki kıdem tazminatı hesaplanırken, işçinin iş akdinin sona erdiği tarihte belirlenen kıdem tazminatı tavanı esas alınır. Örneğin 2023 yılı tavan miktarı neyse, işçinin brüt maaşı ne olurla olsun kıdem tazminatı bu azami miktarı geçemez.
Kural olarak istifa etmek, işçi lehine kıdem tazminatı hakkını doğurmaz. Emeklilik, kadınlar için evlilik ve erkekler için askerlik sebebiyle istifa, istisnai olarak kıdem tazminatına hak kazandırır. Öte yandan işçinin haklı nedenle fesih yapması halinde tazminat alması mümkündür. Kıdem tazminatı dışındaki fazla mesai ücreti, fazla çalışma ücretleri, ihbar tazminatı gibi tazminatların alınması da söz konusu olabilir.

Hukuki konularda avukatlık ve danışmanlık hizmeti almak için Bayram & Erdağ Partners ile iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp Aç
Whatsapp mesajı atabilrsiniz.
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?